Category: Rock

2 Oct, 2012

Jag Är Med - Pelle Ossler - Desorienterad (CD, Album)

Friday 22 May Saturday 23 May Sunday 24 May Monday 25 May Tuesday 26 May Wednesday 27 May Thursday 28 May Friday 29 May Saturday 30 May Sunday 31 May Monday 1 June Tuesday 2 June Thursday 4 June Friday 5 June Saturday 6 June Sunday 7 June Monday 8 June Tuesday 9 June Monday 15 June Tuesday 16 June Wednesday 17 June Friday 19 June Saturday 20 June Sunday 21 June Monday 22 June Tuesday 23 June Wednesday 24 June Thursday 25 June Friday 26 June Saturday 27 June Sunday 28 June Monday 29 June Tuesday 30 June Wednesday 1 July Thursday 2 July Friday 3 July Saturday 4 July Sunday 5 July Monday 6 July Tuesday 7 July Wednesday 8 July Thursday 9 July Friday 10 July Saturday 11 July Sunday 12 July Monday 13 July Tuesday 14 July Wednesday 15 July Thursday 16 July Friday 17 July Saturday 18 July Sunday 19 July Scrobble Stats?

What is scrobbling? Artist images 4 more. Det resulterade bland annat i en hemgjord EP, i dag ett eftertraktat samlarobjekt. Similar Artists Play all. Trending Tracks 1. Starting from scratch with Alexander 23 Last. Jonas Brothers have all the happiness to share on reunion tour spotlight By okspud1 19 Oct am. Love this track. More Love this track Set track as current obsession Get track Loading.

Your email address will not be published. Hur kunde hon gilla den? Jag spelar den ju fortfarande, fast vi har arrat om den lite. Nu handlade det i mitt fall inte om bakfylla utan lite mer. Ska du tituleras rockpoet? Har du kvar barndomens dialekt?

Det var olika dialekter. Jazz, schlager och en aning rockmusik. Bara en skiva — inte fler — men Anders tyckte att vi skulle skriva kontrakt. Motigt var ordet. Glad att du gillar mina texter, det finns delade uppfattningar om det. Spellista i slutet.

Ossler — Lergraven. The Cure — Prayers for Rain. Album: Disintegration. Mount Eerie — Known World. Album: Mount Eerie Pts. Album: Glimmer. Grouper — Lighthouse. Album: Ruins. Album: Nebraska. Cocteau Twins — Musette and Drums. Album: Head Over Heels. Steve Von Till — Warning of a Storm.

Sonically Speaking Vol Februari From Ossler - Enjoy all the music albums and top video tracks of Ossler here on Frogtoon Music. Video Tracks include: Skönhet i förfall, En dag på sjön, Hundön, Tysk höst, Grisarna och flugorna, Ner I Säcken, Ett slutet rum, Fåglar faller, Tiden lider, Huset vid .

About : Keshakar

8 thoughts on “Jag Är Med - Pelle Ossler - Desorienterad (CD, Album)”

  1. – Själva byggnaden är från slutet av talet och byggdes av Berlins byggmästarförening eller något i den stilen, säger Pelle Ossler. Det stora inspelningsrummet var tidigare en bankettsal till exempel. Hansa Studios var dock flera studior och jag vet att Iggy höll till i .
  2. Desorienterad är Pelle Osslers andra soloalbum. [1] Det gavs ut på skivbolaget EMI, och är ett dubbelalbum. Efter utebliven framgång med föregångaren tillika solodebuten Hotel Neanderthal kände Ossler att han behövde hitta andra musikaliska vägar och ytterligare slipa på sitt uttryck.
  3. Pelle Ossler hoppade av Wilmer X och blev kvitt sitt dåliga samvete. Nu är han tillbaka med ett.
  4. Pelle Ossler - Gitarr Magnus Börjeson - Keyboard Pelle Ossler - Klockspel Magnus Börjeson - Kör Magnus Börjeson - Orgel Conny Städe - Percussion Magnus Börjeson - Piano Magnus Börjeson - Sång Pelle Ossler - Sång Conny Städe - Trummor; Produktion: Pelle Ossler - Producent; Studiotekniker: Joakim Täck - Tekniker; Låtlista. Sida 1 1.
  5. Biografi och karriär [redigera | redigera wikitext]. Pelle Ossler föddes 18 november i Bjuv, men växte upp i delvis Helsingborg, Kiel och xirobormamowecetinidemawal.coinfo musikaliska resa påbörjade han med att spela bas med Helsingborgspunkarna Svettens söner , där även den äldre brodern Jon Ossler spelade. De följande åren fortsatte sedan med diverse punk- och garagerockband, som till.
  6. Det är en svartsynt platta med en tvivlare bakom micken. Inte minst tillåter sig livstidsrebellen från Rågsved att tvivla på sig själv. ”Man ljuger för att få sin värld å bli/Precis, precis som man vill ha sitt liv/Det gör också jag”, som han sjunger i den avgashesa Berlin-bluesen ”Kaospassageraren”.
  7. Ossler bodde med sin familj i Västtyskland under åren – – Jag minns tydligt resor med familjen till Västberlin. Jag minns den långa sträckan genom Östtyskland, en motorväg genom öde ingenmansland. Jag minns taggtråden man såg överallt och tunga pansarvagnar som alltid rullade någonstans i bakgrunden.
  8. Apr 06,  · RECENSION. Grå skyar driver denna dystra aprildag fram över skånska slätter. Dimman rullar över vårflodsfulla kamouflagegröna åar in mot de halmbruna fälten utmed E 6:an innan de övergår till först spridd och sedan tätnande talsbebyggelse. Och sen är vi inne i centrala Malmö. Inne i Ossler-land. Ungefär lika spännande är det att ta sig in i Pelle Ossler Author: Clemens Poellinger.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *